Enyhén sokkolóra sikerült a 10-es körzet / Beszélgetés Tim Robert íróval

A 10-es körzet amilyen olvasmányos, olyan nehezen emészthető regényre sikeredett. Elég nehéz bekategorizálni, hiszen nem csupán egy szimpla zsarukról szóló akcióregényről van szó, rendőrök hétköznapjaival és sikertörténeteivel, hanem kőkemény morális kérdéseket feszeget. A végére érve az embert mindenképpen gondolkodásra és önvizsgálatra készteti. Ami biztos, hogy az olvasók véleményét meg fogják osztani a regényben feltűnő váratlanul durva elemek és a főhősök sokféleképp megítélhető jelleme is. A 10-es körzet egyik atyjával, Tim Robert íróval beszélgettem.

- Pár napja olvastam el a könyvet, szinte elsőként, de még mindig a fejemben jár és gondolkodtat. A hétköznapi zsarus akcióregényektől sok mindenben különbözik. Anélkül, hogy lelőnénk a poént, azt azért elárulhatjuk, hogy a főhősök olyan zsaruk, akik a sztori végére, a bűn üldözése során már szinte maguk is közveszélyessé válnak. Egy olyan irányba mennek el, amellyel – mondjuk ki – nehéz az átlagembernek azonosulni.

- Pontosan. Ez is volt a cél. A Tizes nem egy sima hétköznapi krimi, vagy zsarus epizódtörténet, hanem komoly mondanivalóval is bír, amelynek megértéséhez szükségesek ezek a sokkolóan ható jelenetek, amelyekhez a kiadón keresztül komoly segítséget is kaptam írótársam, a horror műfajt  is képviselő Kevin Lyon személyében.

- Szükségesek a sokkoló jelenetek… Sokkterápiának szánjátok?

- Ne nevezzük annak, de az tény, hogy részemről igenis szándék volt a téma körüli állóvíz felkavarására.

- Az biztos, hogy a felkavarás sikerült. Azonban biztos, hogy ilyen mértékűre van szükség? A szerethető fiatal főszereplőt a kétes megítélésű öreg társa egyre durvább leszámoló akciókba viszi bele, ráadásul mindez teljes részletességgel jut el az olvasóhoz, ahogy mondani szokták, szinte érezni a vér szagát.

- Hát a Tizes valóban nem egy leányregény. Azonban ez a durvulás a főhősök tekintetében nem öncélú. A hasonlóan kemény elemeket tartalmazó filmekkel ellentétben, mint például az amerikai Kemény zsaruk c. sorozat volt, itt nincs szó haszonlesésről, árulásról, korrupcióról.  Csak a jogrendszer hibái által büntetlenül maradt kemény bűnözőkkel számolnak le a főhősök, amely nyilvánvalóan jogsértő és megengedhetetlen, azonban az emberekben mégis sokszor támad fel ennek igénye. Sőt, hát az amerikai filmekben szinte mindig kötelező dramaturg, hogy a negatív szereplőt nem elítélik, hanem elpusztítják. Egyesek már ebbe szocializálódtak és ennek helyességéről gondolkodtatja el az olvasót a történet.

- A filmekben megszokott dramaturg mégsem hat ilyen sokkolóan, mint így könyvben olvasva...

- Vannak neccesen erős részek, hisz írótársam ennek mestere, de a mondanivaló így jön át és nem satnyul el szokványos unalmas bölcselkedésbe. Évről évre csökken az igazságszolgáltatásba vetett bizalom és az emberek oly könnyen mondogatják mit tennének egyes bűnözőkkel, ha a kezük közé kerülnének. Hát tessék! A Tizesben mindez közelről megtekinthető. Lényegében bemutat egy olyan helyzetet, amelyet valójában senki sem akar komolyan, még az sem, aki beszél róla. A regény hősei azonban megteszik és bizony megmutatják mivel jár ez.

- Nem hordozza magában a könyv pont azt a veszélyt, hogy egyesek helyénvalónak, esetleg követendőnek tartják a benne lévő kegyetlenségeket?

- Nem. Hisz pont ez az egyik lényege a sztorinak. A főszereplő is rájön, hogy nem ez a helyes út.

- Azt mondtad, ez az egyik lényege. Mi a másik?

- A könyvnek több tanulsága és mondanivalója van. A szóban forgó, sérelmezett sokkoló jelenetek arra világítanak rá, hogy ha az emberek, velük együtt a törvényre esküdött rendőrök  igazságszolgáltatásban való bizalma valóban megrendül, ha azt látják, hogy a törvény nem őket, vagy az áldozatot védi az veszélyes helyzeteket teremthet és önbíráskodáshoz vezethet és vezet is. Ráadásul ez az út, rövid távon hiába tűnik kifizetődőnek, valójában káros és pont annyi hibalehetőséget rejt, mint egy-egy sérelmezett elteszetoszáskodott igazságszolgáltatási eljárás. Csak ez a másik oldalról.

- Figyeltem, de nem derült ki, hol játszódik a történet. Ez szándékos?

-  Erre külön figyeltünk, hogy ne is derüljön ki. Hiszen bárhol játszódhat. Akármelyik mai nyugati társadalomban, ahol már megjelentek azok a problémák, amelyeket bemutat a regény.

- Már a könyv megjelenése előtt azzal számoltatok, hogy meg fogja osztani az olvasókat. Ennyire biztos ez?

- Előreláthatóan sokféleképp fogják értelmezni az olvasók a mondanivalót. Valószínűleg lesz, aki nem értelmez semmit, ellenben nagyon jól szórakozik a sztorin és nyilván lesz olyan is, aki nem szórakozik rajta, azonban mégis átmegy minden. Sokfélék vagyunk. Nyilván vitákat is fog kavarni, hiszen mindenki másképp látja és értékeli ugyanazon morális kérdéseket. Lesznek, akik teljes mértékben azonosulni fognak a főhősökkel és lesznek, akik a felénél kiszállnak a velük való azonosulásból, de mégis megértik tetteiket és a mondanivalót.

- Nagyon sok sikert kívánok a könyv debütálásához és remélem, hamarosan találkozunk még más könyvek kapcsán is a nevetekkel.


- Ez még a jövő zenéje, de nagyon köszönöm írótársam és a kiadó nevében is a jókívánságot.

1 megjegyzés: